Woda podczas treningu.txtWszyscy wiemy, że bez wody nie można się obyć. Nawadnianie organizmu każdego dnia to konieczność. Są jednak sytuacje, gdy organizm potrzebuje jej znacznie więcej niż zazwyczaj. Tak jest podczas treningów i intensywnej pracy fizycznej.

Gdy podejmujemy wysiłek fizyczny lub umysłowy, towarzyszy temu natężenie procesów przemiany materii, a co za tym idzie wytwarza się dużo ciepła. Tym więcej, im większa intensywność wysiłku. Wytworzona ilość ciepła może nawet 10-krotnie przekroczyć wartości spoczynkowe. W przypadku, gdyby ciepło nie miało ujścia, to temperatura naszego ciała musiałaby się zwiększać o 1 stopień Celsjusza co 5-7 minut wysiłku. Aby temu zapobiec, nadmiar ciepła zostaje usunięty z organizmu za pomocą potu. Oczywiście na intensywność wydzielania potu wpływa też stopień nawodnienia organizmu, temperatura i wilgotność otoczenia, powierzchnia ciała i ubranie. Osoby pracujące lub trenujące podczas dużego upału mogą tracić nawet 1,5 do 2 litrów potu w ciągu godziny. Jeśli w tym czasie płyny nie zostaną uzupełnione, może to doprowadzić do odwodnienia oraz zaburzenia procesów termoregulacji.

Utrata wody już od 2% masy ciała daje objawy wzmożonego pragnienia i jest przyczyną obniżenia wydolności organizmu. Natomiast utrata wody o ponad 6% masy ciała sprawia, że z potem wydalane są też składniki mineralne i witaminy. Wtedy wydolność fizyczna i psychiczna spada jeszcze bardziej, opóźnia się czas reakcji, słabnie koncentracja i kojarzenie. Może to prowadzić nawet do problemów zdrowotnych. W takich przypadkach trzeba jak najszybciej nawodnić organizm.

Podczas lekkiego wysiłku należy wypijać szklankę wody co 20-30 minut, a podczas intensywnego treningu cardio ponad litr wody w ciągu godziny. Mamy wtedy pewność, że nie dojdzie do odwodnienia, nawet jeśli bardzo mocno się pocimy. Jeśli jednak zapomnieliśmy o wodzie i czujemy pierwsze objawy odwodnienia (suchość w ustach, ból głowy), najlepszym środkiem nawadniającym będzie domowy napój „izotoniczny”.

Składniki:

1,5 litra wody,

1 łyżeczka miodu,

sok z 1/2 cytryny,

szczypta soli.

Wszystkie składniki dobrze wymieszać i pozostawić na kilka godzin. Taki napój doda energii i nawodni ciało jeszcze skuteczniej.

Istotne jest, by podczas wysiłku nie próbować uzupełniać płynów piwem, kawą, czy napojami z kofeiną, ponieważ może dojść do jeszcze większego odwodnienia i utraty wielu cennych makro i mikroelementów. Warto zrezygnować też z napojów gazowanych, gdyż dwutlenek węgla hamuje odczuwanie pragnienia.

Pamiętaj:

  • Bez względu na to, czy ćwiczysz na siłowni, czy w terenie, zawsze miej przy sobie wodę.
  • Im bardziej intensywny trening, tym więcej potrzebujesz wody.
  • Po intensywnym treningu lub w przypadku odwodnienia możesz zastąpić wodę napojem izotonicznym, najlepiej samodzielnie przygotowanym.
  • Nie wliczaj spożytej wody podczas treningu do całodziennego bilansu wody.

Dlaczego warto pić wodę, przeczytasz tutaj, a jak ją pić tutaj.

Podziel się:

Jeśli kochasz te informacje i na pewno będziesz chciał uzyskać dodatkowe informacje dotyczące germitox ulotka prosimy przejść do naszej strony internetowej.

O Marzena Wielgus 132 artykuły
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*