MSM organiczny związek siarki.txtMSM – naturalne źródło siarki. Złoty środek na redukcję zmarszczek, wzmocnienie włosów, skóry i paznokci. Główny składnik kolagenu. Wspomaga odtwarzanie tkanki łącznej. Regeneruje i odżywia komórki naszego ciała, ale także odtruwa i odbudowuje nasz organizm.

Każda część naszego ciała, każdy organ, potrzebuje elastyczności, a z wiekiem tę elastyczność traci. Skóra robi się sucha i pomarszczona, stawy odmawiają posłuszeństwa, jelita wolniej pracują. Nie da się temu zapobiec, można jednak ten proces znacznie spowolnić. Jedną z substancji, która odpowiada za elastyczność ścian komórkowych jest MSM, czyli metylosulfonylometan (metylosiarczan metanu, dimetylosulfon), który jest organicznym związkiem siarki. Dorosły, zdrowy człowiek o masie ciała ok. 70 kg ma w sobie około 140 g MSM. Każdego dnia wydalamy z moczem 4-11 gramów siarki i tą ilość powinniśmy uzupełnić w diecie. Choć siarka występuje we wszystkich produktach roślinnych i zwierzęcych, nie jest odporna na podgrzewanie, zabiegi konserwujące żywność, długotrwałe przechowywanie, czy inne procesy w produkcji żywności. Dlatego w przypadku niedoborów lub zwiększonego zapotrzebowania warto sięgnąć po odpowiedni suplement. Zazwyczaj organiczny związek siarki do suplementów pozyskuje się z miazgi sosnowej.

Suplementy diety z MSM polecane są szczególnie przy problemach ze stawami, gdyż siarka w połączeniu z glukozaminą i chondroityną nadaje elastyczność, przyspiesza regenerację tkanki chrzęstnej i poprawia funkcjonowanie stawów. Ma działanie przeciwreumatyczne i przeciwzapalne. MSM przeznaczony jest zarówno dla sportowców, jak i dla ludzi starszych. Ma jednak znacznie szersze działanie.

Skóra, włosy, paznokcie

Problemy z wypadającymi włosami i łamliwymi paznokciami mogą być pierwszym widocznym objawem braku siarki w organizmie. MSM uczestniczy w powstawaniu kolagenu i keratyny, które są niezbędne do budowy zdrowej, skóry, mocnych włosów i paznokci. Dodatkowo MSM aktywuje wytwarzanie insuliny przez trzustkę oraz choliny przez wątrobę, tym samym przyśpiesza metabolizm węglowodanów, a co za tym idzie – gojenie się ran i bliznowacenie, dlatego jest wsparciem dla osób z chorobami skóry, takimi jak trądzik, AZS, łuszczyca i egzemy.

Działanie przeciwbólowe

MSM działa przeciwbólowo, gdyż zmniejsza ciśnienie w komórkach oraz hamuje impulsy bólowe. Jeśli w tkance chrzęstnej włóknistej pojawia się stan zapalny, wówczas wzrasta ciśnienie w komórkach. Tkanki sztywnieją, co objawia się opuchlizną i bólem. Dzięki MSM zostaje przywrócona przepuszczalność ścian komórkowych oraz ich elastyczność, toksyny, czy kwas mlekowy zostają usunięte, a dopływają substancje regenerujące. Efektem tego jest wyrównanie ciśnienia i zmniejszenie bólu. MSM pomaga przy bólu stawów, pleców, głowy, mięśni, a także w nerwobólach.

Działanie naprawcze dla układu pokarmowego

MSM przeciwdziała przyczepianiu się pasożytów do ścian jelit, dzięki czemu nie mogą się one rozmnażać i ze strawionymi resztkami pokarmu są usuwane z organizmu. Poprawia trawienie i przyswajanie pokarmów dzięki temu, że uelastycznia tkanki okrężnicy. Ponadto MSM reguluje współczynnik PH i nie powoduje przy tym skutków ubocznych. Dlatego ta forma siarki może być skuteczna dla pacjentów cierpiących na nadkwasotę żołądka oraz inne schorzenia związane z zaburzeniem PH w przewodzie pokarmowym.

Działanie antyalergiczne i usuwające toksyny

MSM zwiększa przepuszczalność ścian komórkowych, a co za tym idzie ma wpływ na usuwanie z organizmu alergenów, toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Szczególnie skutecznie działa w połączeniu z witaminą C.Łagodzi też reakcje organizmu na szkodliwe substancje zarówno pokarmowe, jak i wziewne, blokując działanie histaminy. Ponadto biorąc udział w syntezie glutationu, podwyższa jego stężenie w wątrobie, która jest organem odpowiedzialnym za oczyszczenie organizmu. Tym samy MSM będzie pomocny dla alergików, sportowców, osób na diecie redukcyjnej.

MSM zwiększa dotlenienie całego organizmu przez poprawienie wydolności płuc, oraz dotlenienie komórek. Zapobiega osadzaniu się płytki miażdżycowej dzięki utrzymaniu elastyczności tętnic. Stymuluje powstawanie przeciwciał, dzięki czemu wspomaga układ immunologiczny i zwiększa skuteczność antyutleniaczy. Uczestniczy w regulacji gospodarki kwasowo-zasadowej, co ma duże znaczenie w profilaktyce nowotworów. Niektóre badania sugerują, ze MSM może również wspierać leczenie w przypadku depresji, stanów lękowych i chronicznego zmęczenia.

W Polsce przez długi czas MSM stosowany był jedynie w weterynarii. Teraz wraca na apteczne półki. To suplement diety. Jest bezpieczny, ponieważ nadmiar wydalany jest z organizmu, więc nie istnieje ryzyko przedawkowania. MSM należy brać jednocześnie z witaminą C i B12 oraz dbać o popijanie dużą ilością wody. Duże dawki MSM posiadają właściwości rozrzedzające krew, dlatego osoby przyjmujące leki nasercowe powinny suplementację siarką organiczną skonsultować z lekarzem.

Piśmiennictwo:

1) J. Dąbrowski, „Naturalne składniki w suplementach diety”, wyd. ADAMASCENICUM, Warszawa 2015

2) E.L Mindell,.: The MSM Miracle. Enhance Your Health with Organic Sulfur. Good Health Guides, Keats Publishing, Inc, Connecticut, USA: 1997

3) http://www.msm-info.com/

Podziel się:

O Marzena Wielgus 132 artykuły
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*