Motywacja – Odchudzanie – Jak szybko schudnąć?

Zacznijmy od tego, że do odchudzania nie da się nikogo zmusić. Jeżeli osoba sama nie będzie chciała schudnąć, zawsze znajdzie się okazja aby podjeść coś słodkiego lub zjeść więcej niż trzeba. Nie da się przecież nadzorować drugiej osoby przez 24 godziny na dobę i ograniczać jej porcji jedzenia. Właśnie dlatego w odchudzaniu kluczową rolę odgrywa motywacja.


Oczywiście bez motywacji można schudnąć ale z motywacją jest osiągnąć swój cel znacznie łatwiej. W dzieciństwie zawsze byłem gruby, rodzice próbowali wobec mnie różnych diet, ograniczali mi pieniądze abym nie podjadał w szkole czy na podwórku, kilka razy byłem z wizytą u dietetyka, byłem także w domu Ojca Pio w Radawie na 2-tygodniowym turnusie odchudzającym. Chodziło się tam codziennie na kilkugodzinne spacery po lesie, grało w tenisa stołowego, a przede wszystkim, zdrowo odżywiało (dieta makrobiotyczna około 1500kcal dziennie. Do wyboru była także dieta owocowa). Za każdym razem udawało mi się schudnąć 5-7kg, jednak później wracałem do starych nawyków żywieniowych i waga powracała z lekką nadwyżką.


Skutecznie schudnąć udało mi się dopiero wtedy kiedy znalazłem motywację do odchudzania i określiłem sobie cele. Ważyłem 127kg. Za pierwszy cel postawiłem sobie zrzucenie wagi do 114kg, następnie zejście do 100kg, a potem spokojne, powolne odchudzanie aż do 80kg. Dlaczego zacząłem się odchudzać? Chciałem jeździć na motocyklu, niebawem miałem zapisywać się na kurs prawa jazdy. Zawsze kiedy chciałem coś zjeść myślałem o motocyklu i o tym jak będę na nim wyglądał będąc tak grubym.


Motocykl kupiłem gdy ważyłem 114kg. Na kursie prawa jazdy, podczas jazd, ważyłem około 110-100kg, obecnie ważę 95kg i moja motywacja nieco się zmieniła. W chwili gdy piszę ten tekst sezon motocyklowy dobiega końca. Polubiłem jednak sport, regularnie 3 razy w tygodniu chodzę na siłownie, a także 2 razy w tygodniu na sztuki walki.


Obecnie moje cele uległy lekkiej zmianie, można powiedzieć, że pojawiły się cele bieżące (cele poboczne). Chcę schudnąć więcej po to, aby być sprawniejszym podczas walki. Oczywiście do tego dochodzi aspekt sprawności fizycznej np. podczas gry w piłkę nożną, a także atrakcyjności dla płci przeciwnej. Ja traktuję to jako dodatek do tego co robię i co chcę osiągnąć, ale myślę, że dla niektórych osób chęć podobania się płci przeciwnej będzie wystarczającą motywacją.Moim zdaniem należy jednak uważać na taką motywację bo zaraz zaczniemy sobie tłumaczyć: „nawet jak schudnę, to i tak nie ma pewności czy ta osoba będzie chciała ze mną rozmawiać” czy coś w tym stylu. Istnieje również ryzyko, że gdy dana osoba przestanie nam się podobać lub wyraźnie da nam do zrozumienia, że nic z tego nie będzie to zrezygnujemy z odchudzania. Najważniejsze to się nie poddawać i nie zakładać z góry porażki. Nawet jeżeli nie spodobasz się osobie, która Ci się podoba, pozostaniesz chudy. Będziesz czuł się lepiej, a przede wszystkim będziesz zdrowy (lub przynajmniej zdrowszy*).


* wychodzę z założenia, że zawsze lepiej mieć jeden problem niż dwa, dwa lub trzy itd. itp. Pamiętaj, że pierwszy krok to początek by osiągnąć szczyty, a dużych celów nie da się zrealizować inaczej niż poprzez realizację małych celów. Innymi słowy: duży cel trzeba podzielić sobie na kilka mniejszych, żeby widzieć postępy. Realizacja każdego małego celu doda Ci motywacji by osiągnąć ten duży, zobaczysz - tak jest dużo łatwiej.

O Marzena Wielgus 132 artykuły
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*